رادمان پاک انرژی

پیشرو در ارائه انواع خدمات مرتبط با انرژی پاک و نماینده رسمی برترین شرکت‌های جهان در ایران

بلاگبازگشت به بلاگ

کانکتور خورشیدی MC4

کانکتور خورشیدی MC4 چیست؟

احتمالاً توجه کرده‌اید که اکثر ماژول‌های خورشیدی مدرن با توان بالا مجهز به کانکتور MC۴ هستند.
در مدل‌های قدیمی‌تر، ماژول‌های خورشیدی با یک جعبه اتصال در پشتشان ساخته شده بودند که نیاز به اتصال دستی سیم‌ها به پایانه‌های مثبت و منفی بود. در حالی که در ماژول‌های خورشیدی مدرن از کانکتورهای MC۴ استفاده می‌شود، چرا که این امر اتصال آرایه‌های خورشیدی را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند.

ویژگی‌های کانکتورها

کانکتورهای خورشیدی MC۴ انتقال انرژی بین کابل‌های خروجی از آرایه خورشیدی و اتصالات به جعبه‌های ترکیب یا اینورترها را ممکن می‌سازد.
کانکتورها در انواع نر و ماده عرضه می‌شوند و طوری طراحی شده‌اند که با هم چفت می‌شوند. با توجه به مکانیزم قفل‌کننده کانکتورهای MC۴، آنها به هیچ وجه جدا از هم عرضه نخواهند شد.

photo 2018 09 25 10 42 51 - کانکتور خورشیدی MC4

اتصال ماژول‌ها

این کانکتورها که در برابر آب و هوا مقاوم هستند، لوازم استاندارد بسیاری از ماژول‌ها به شمار می‌روند. آماده سازی کابل‌ها و امکان اتصال کانکتورها نیازمند ابزارهای صحیح است. کانکتورها می توانند به صورت سری و موازی به یکدیگر متصل شوند.
اگر دو یا چند ماژول خورشیدی را بخواهیم به صورت سری به یکدیگر متصل کنیم، کانکتورهای خورشیدی MC۴ این کار را بسیار ساده می‌کنند.
با توجه به تصاویر زیر، متوجه می‌شوید که در هر ماژول دو سیم از جعبه اتصال خارج شده‌است. یک سیم DC مثبت (+) و دیگری DC منفی (-) است. به طور کلی، کانکتور MC۴ ماده با سر مثبت و کانکتور نر با سر منفی پیوند می‌خورند. اما این مورد معیار دقیقی برای اتصال کانکتورها نیست، بنابراین همیشه بهتر است که به نشانه‌ها در جعبه اتصال توجه کنید و یا قطبیت را با ولت‌متر دیجیتال آزمایش کنید.
برای اتصال سری در ماژول‌ها، پایانه مثبت در یک ماژول به پایانه منفی در ماژول دیگر متصل می‌شود و کانکتور نر به طور مستقیم در کانکتور ماده چفت می‌شود.
در این روش ولتاژ در حداکثر توان (Vmp) افزایش می‌یابد، در حالی که جریان (Imp) ثابت می‌ماند.
نمودار ساده زیر نشان‌دهنده این عمل است:

photo 2018 09 25 10 38 56 - کانکتور خورشیدی MC4

در اتصال موازی، پایانه‌های مثبت به یکدیگر و پایانه‌های منفی نیز باید به یکدیگر متصل شوند. برای این نوع اتصال، بعضی از تجهیزات اضافه به نام کانکتور چندشاخه (MC۴ Multibranch Connector) مورد نیاز خواهند بود.
این روش جریان را در حداکثر توان (Imp) افزایش می‌دهد، در حالی که ولتاژ ثابت می‌ماند.
نمودار زیر یک اتصال موازی را نشان می‌دهد.

photo 2018 09 25 10 39 05 - کانکتور خورشیدی MC4

کانکتور EMPV4

رادمان پاک انرژی، کانکتور خورشیدی EMPV4، محصول elmex، را ارائه می کند. EMPV4 یک کانکتور مستقیم خورشیدی با طراحی پلاگین و سوکت مناسب برای کابل‌های 2.5، 4.0 و 6.0 میلی‌متر مربع است که از ترموپلاستیک بازدارنده شعله، مناسب برای قرار گرفتن در معرض اشعه‌های UV و برای استفاده در رشته‌های تولید انرژی برق فتوولتاییک ساخته شده‌است.