رادمان پاک انرژی

پیشرو در ارائه انواع خدمات مرتبط با انرژی پاک و نماینده رسمی برترین شرکت‌های جهان در ایران

بلاگبازگشت به بلاگ

استفاده از انرژی تجدیدپذیر برای تولید هیدروژن

استرالیا از انرژی تجدیدپذیر برای تولید هیدروژن در جهت ذخیره انرژی استفاده می کند.

استرالیا در تلاش است که با استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشیدی و بادی برای تولید هیدروژن از طریق الکترولیز اقدام کند، و از هیدروژن تولیدشده برای ذخیره انرژی طولانی مدت در شبکه گاز سیدنی استفاده کند.

آژانس انرژی تجدیدپذیر استرالیا (ARENA) مبلغ 7.5 میلیون دلار استرالیا (5.3 میلیون دلار آمریکا) در کمپانی انرژی استرالیایی Jemena برای ساخت یک الکترولایزر 500 کیلوواتی، به نام H2GO، در غرب سیدنی سرمایه گذاری کرده است.

پروژه آزمایشی دو ساله به ارزش 15 میلیون دلار استرالیا به شبکه گاز موجود در Jemena متصل خواهد شد که گاز موردنیاز 1.3 میلیون نفر در New South Wales را عرضه خواهد کرد. ARENA اشاره کرد که هیدروژن می تواند به راحتی به شبکه های گاز طبیعی با غلظت حدود 10٪ بدون تاثیر بر خطوط لوله و وسایل گازی اضافه شود.

بیشتر هیدروژن تولید شده به شبکه داخلی گاز برای مصارف خانگی تزریق می شود و در جهت ذخیره سازی هیدروژن در شبکه های گاز استرالیا ادامه خواهد یافت.

فرانک تودور، مدیرعامل Jemena گفت: “در آینده استرالیایی ها باید تصمیم بگیرند که برای انرژی تجدیدپذیر مازاد در روزهای بسیار بادی یا آفتابی چه کاری انجام دهند. پروژه H2GO چگونگی ذخیره انرژی تجدیدپذیر مازاد را برای هفته‌ها و ماه‌ها از طریق فناوری خط لوله گاز موجود نشان می‌دهد؛ که آن را کارآمدتر از باتری‌هایی که تنها می‌توانند انرژی را برای چند دقیقه یا چند ساعت ذخیره کنند، می‌سازد.”

مقداری از هیدروژن در یک ژنراتور موتور گاز جهت تولید برق برای شبکه استفاده می شود و باقی مانده جهت استفاده در ایستگاه سوخت‌گیری سوخت هیدروژن برای وسایل نقلیه با پیل سوختی هیدروژن ذخیره می شود.

در بلند مدت، هیدروژن می‌تواند به یکی از بزرگترین فرصت‌های صادرات استرالیا تبدیل شود. در اوایل این ماه، ARENA بورسیه‌ای به ارزش 22 میلیون دلار استرالیا به عنوان سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه برای صادرات هیدروژن، از 16 پروژه تحقیقاتی در 9 دانشگاه و سازمان های تحقیقاتی استرالیا منتشر کرد.